Sök böcker, filmer, musik...

Här hittar du kontaktuppgifter till bibliotekets ledning och till kontaktpersoner för våra bibliotek.

För snabb hjälp

Har du frågor om dina lån, våra arrangemang, e-böcker eller något annat som rör biblioteket?

Kontakta kundtjanst@bibliotekuppsala.se, vi svarar senast nästkommande vardag.

Du kan också ringa till oss på 018-7271700

Vanliga frågor

Bibliotekets ledning

Mohammed Mekrami, bibliotekschef för Bibliotek Uppsala. 

E-post: mohammed.mekrami@uppsala.se

Telefon: 018-7271754

Sara Bengtsson, biträdande bibliotekschef. Enhetschef för enheten för samordning: bibliotekens IT, webb, medier och vaktmästeri.

E-post: sara.bengtsson@uppsala.se

Telefon: 018-7276051

Rikard Jennische, enhetschef för Stadsbiblioteket Vuxna och Unga.

E-post: rikard.jennische@uppsala.se

Telefon: 018-7271732

Anna Sofia Perotti, enhetschef för Västra enheten: Stadsbiblioteket Barn, Eriksbergsbiblioteket och Gottsundabiblioteket.

E-post: annasofia.perotti@uppsala.se

Telefon: 018-7271733

Vibeke Sjögren, enhetschef för Östra enheten: Brantingsbiblioteket, Gränbybiblioteket, Stenhagenbiblioteket, Sävjabiblioteket och Vängebiblioteket.

E-post: vibeke.sjogren@uppsala.se

Telefon: 018-7271202

Maria Kungsman Kollberg, enhetschef för Norra enheten: Almungebiblioteket, Biblioteksbussarna, Bibliotek Uppsalas Uppsökande verksamhet, Björklingebiblioteket, Bälingebiblioteket, Storvretabiblioteket och Vattholmabiblioteket.

E-post: maria.kungsman-kollberg@uppsala.se

Telefon: 018-7272501

Samordnare för biblioteken

Stadsbiblioteket vuxenavdelning

Lena Lundström 

E-post: lena.lundstrom@uppsala.se

Telefon: 018-7271724

Stadsbiblioteket barnavdelning

Ewa Svärd

E-post: ewa.svard@uppsala.se

Telefon: 018-7271702 

Stadsbiblioteket ungdomsavdelningen Molnet

Maria Fredriksson

E-post: maria.fredriksson@uppsala.se

Telefon: 018-7271719

Till Stadsbiblioteket

Almungebiblioteket

Veronika Ragnarsson

E-post: veronika.ragnarsson@uppsala.se

Telefon: 0174-270052

Till Almungebiblioteket

Biblioteksbussen

Ida Hedin

E-post: ida.hedin@uppsala.se

Telefon: 018-7271711

Till Biblioteksbussen

Björklingebiblioteket

Karin Hjelm

E-post: karin.hjelm@uppsala.se

Telefon: 018-7277844

Till Björklingebiblioteket

Brantingsbiblioteket

Paula Ekman

E-post: paula.karlstam@uppsala.se

Telefon: 018-7276839

Till Brantingsbiblioteket

Bälingebiblioteket

Karin Hjelm

E-post: karin.hjelm@uppsala.se

Telefon: 018-7277844

Till Bälingebiblioteket

Eriksbergsbiblioteket

Anna-Lotta Jadinge

E-post: anna-lotta.jadinge@uppsala.se

Telefon: 018-7276043

Till Eriksbergsbiblioteket

Fyriskällan

Malin Pennlöv

E-post: malin.pennlov@uppsala.se

Telefon: 018-7271745

Till Fyriskällan

Gottsundabiblioteket

Carin Carlsson

E-post: carin.carlsson@uppsala.se

Telefon: 018-7271761

Till Gottsundabiblioteket

Gränbybiblioteket

Paula Ekman

E-post: paula.karlstam@uppsala.se

Telefon: 018-7276839

Till Gränbybiblioteket

Stenhagenbiblioteket

Katarina Grelsson

E-post: katarina.grelsson@uppsala.se

Telefon: 018-7278833

Till Stenhagenbiblioteket

Storvretabiblioteket

Kristina Jagell Norrby

E-post: kristina.jagellnorrby@uppsala.se

Telefon: 018-7276732

Till Storvretabiblioteket

Sävjabiblioteket

Kee Lundqvist

E-post: kee.lundqvist@uppsala.se 

Telefon: 018-7275291

Till Sävjabiblioteket

Vattholmabiblioteket

Kristina Jagell Norrby

E-post: kristina.jagellnorrby@uppsala.se

Telefon: 018-7276732

Till Vattholmabiblioteket

Vängebiblioteket

Peter Nylund

E-post: peter.nylund@uppsala.se

Telefon: 018-7278051

Till Vängebiblioteket

 

Översätt

sv-se fi-fi en-gb