Här hittar du kontaktpersoner för våra bibliotek och tjänster.

Bibliotekets ledning

Mohammed Mekrami, tf. bibliotekschef för Bibliotek Uppsala.

E-post: mohammed.mekrami@uppsala.se

Telefon: 018-7271754, 072-5820192

Rikard Jennische, tf. enhetschef för Östra enheten: Stadsbiblioteket Vuxna och Unga, Brantingsbiblioteket, Gränbybiblioteket och Sävjabiblioteket.

E-post:rikard.jennische@uppsala.se

Telefon: 018-7271732

Sara Bengtsson, enhetschef för Norra enheten: Almungebiblioteket, Biblioteksbussarna, Bibliotek Uppsalas Uppsökande verksamhet, Björklingebiblioteket, Bälingebiblioteket och Storvretabiblioteket.

E-post: sara.bengtsson@uppsala.se

Telefon: 018-7276051, 072-5197600

Kia Gumbel, enhetschef för Gemensamma Resurser, bibliotekens IT, webb, medier, marknadsföring och vaktmästeri.

E-post: kia.gumbel@uppsala.se

Telefon: 018-7271763, 076-1150810

Anna Sofia Perotti, tf. enhetschef för Västra enheten: Stadsbiblioteket Barn, Eriksbergsbiblioteket, Gottsundabiblioteket, Stenhagenbiblioteket och Vängebiblioteket.

E-post: annasofia.perotti@uppsala.se

Telefon: 018-7271733, 072-5196489

 

Samordnare för biblioteken

Stadsbiblioteket vuxenavdelning

Lena Lundström 

E-post: lena.lundstrom@uppsala.se

Telefon: 018-7271724

Stadsbiblioteket barnavdelning

Anna-Klara Ehn Ericsson

E-post: anna-klara.ehnericson@uppsala.se

Telefon: 018-7271716

Stadsbiblioteket ungdomsavdelningen Molnet

Maria Fredriksson

E-post: maria.fredriksson@uppsala.se

Telefon: 018-7271719

Till Stadsbiblioteket

Almungebiblioteket

Veronika Ragnarsson

E-post: veronika.ragnarsson@uppsala.se

Telefon: 0174-270052

Till Almungebiblioteket

Biblioteksbussen

Ida Hedin

E-post: ida.hedin@uppsala.se

Telefon: 018-7271711

Till Biblioteksbussen

Björklingebiblioteket

Lasse Hedenström

E-post: lasse.hedenstrom@uppsala.se

Telefon: 018-7274876, 018-7277949

Till Björklingebiblioteket

Brantingsbiblioteket

Paula Ekman Karlstam

E-post: paula.karlstam@uppsala.se

Telefon: 018-7276839

Till Brantingsbiblioteket

Bälingebiblioteket

Lasse Hedenström

E-post: lasse.hedenstrom@uppsala.se

Telefon: 018-7274876, 018-7274873

Till Bälingebiblioteket

Eriksbergsbiblioteket

Maria Kungsman Kollberg

E-post: maria.kungsman-kollberg@uppsala.se

Telefon: 018-7272501, 072-5687428

Till Eriksbergsbiblioteket

Fyriskällan

Kontaktperson: Malin Pennlöv

E-post: malin.pennlov@uppsala.se

Telefon: 018-7271745

Till Fyriskällan

Gottsundabiblioteket

Carin Carlsson

E-post: carin.carlsson@uppsala.se

Telefon: 018-7271761

Till Gottsundabiblioteket

Gränbybiblioteket

Paula Ekman Karlstam

E-post: paula.karlstam@uppsala.se

Telefon: 018-7276839

Till Gränbybiblioteket

Stenhagenbiblioteket

Wilda Johansson

E-post: wilda.johansson@uppsala.se

Telefon: 018-7278833

Till Stenhagenbiblioteket

Storvretabiblioteket

Karin Hjelm

E-post: karin.hjelm@uppsala.se

Telefon: 018-7276732

Till Storvretabiblioteket

Sävjabiblioteket

Kee Lundqvist

E-post: kee.lundqvist@uppsala.se 

Telefon: 018-7275291, 0722544126

Till Sävjabiblioteket

Vattholmabiblioteket

Karin Hjelm

E-post: karin.hjelm@uppsala.se

Telefon: 018-7276732

Till Vattholmabiblioteket

Vängebiblioteket

Peter Nylund

E-post: peter.nylund@uppsala.se

Telefon: 018-7278051

Till Vängebiblioteket

 

Fler kontaktpersoner

Barnbiblioteksverksamhet

Kontaktperson: Anna-Klara Ehn Ericsson

E-post: anna-klara.ehnericson@uppsala.se

Telefon: 018-7271716

Webbsida: För vuxna och pedagoger

 

Biblioteksservice till skolor

Kontaktperson för grundskolor: Anna-Klara Ehn Ericsson

E-post: anna-klara.ehnericson@uppsala.se

Telefon: 018-7271716

Kontaktperson för gymnasieskolor: Lena Lundström

E-post: lena.lundstrom@uppsala.se

Telefon: 018-7271724

Webbsida: För vuxna och pedagoger

 

Boken kommer

Kontaktperson: Malin Pennlöv

E-post: malin.pennlov@uppsala.se

Telefon: 018-7271745

Webbsida: Boken kommer

 

Böcker på jobbet

Kontaktperson: Malin Pennlöv

E-post: malin.pennlov@uppsala.se

Telefon: 018-7271745

Webbsida: Böcker på jobbet

 

Fjärrlån

Kontaktperson: Karin Engström

E-post:  karin.engstrom@uppsala.se

Telefon:018-7271792

Webbsida: Fjärrlån

 

Inköp

Ansvarig: Susanna Gillberg Wallner

E-post: susanna.gillberg-wallner@uppsala.se

Telefon: 018-7271764

Ansvarig för vuxenlitteratur på olika språk: Lena Lundström

E-post: lena.lundstrom@uppsala.se

Telefon: 018-7241724

Ansvarig för barnlitteratur på olika språk: Anna-Klara Ehn Ericson

E-post: anna-klara.ehnericson@uppsala.se

Telefon: 018-7271716

Webbsida: Lämna inköpsförslag

 

Jobba hos oss

Om du är intresserad av att jobba hos oss hittar du mer information på webbsidan.

Webbsida: Jobba hos oss

 

Låneverksamhet och påminnelser

Kontaktperson för låneverksamhet: Helen Rundström

E-post: helen.rundstrom@uppsala.se

Telefon: 018-7271721

Kontaktperson för påminnelser/räkningar: Anders Bohm

E-post: anders.bohm@uppsala.se

Telefon: 018-7271723

Webbsida: Låneregler

För omlån ring 018-7271700 eller kontakta kundtjanst@bibliotekuppsala.se

 

Press

Pressansvarig: Joakim Bjelkås

E-post: joakim.bjelkas@uppsala.se

Telefon: 018-7276564

 

Program för vuxna

Kontaktperson: Madeleine Banks

E-post: madeleine.banks@uppsala.se

Telefon: 018-7271756

 

Talböcker/Daisy

Kontaktperson för vuxna: Cecilia Stiernstedt

E-post: cecilia.stiernstedt@uppsala.se

Telefon: 018-7271757

Kontaktperson för barn: Caroline Westerlund

E-post: caroline.westerlund@uppsala.se

Telefon: 018-7275598

Webbsida: Talböcker

 

Ungdomsverksamhet

Kontaktperson: Maria Fredriksson

E:post: maria.fredriksson@uppsala.se

Telefon: 018-7271719

 

Utställningar

Kontaktperson för utställningar på Stadsbiblioteket: Iris Ash

E-post: iris.ash@uppsala.se

Telefon: 018-7271781

För övriga bibliotek kontakta respektive bibliotek.

 

Webb och sociala medier

Kontaktperson: Jenny Lagensjö

E-post: jenny.lagensjo@uppsala.se

Telefon: 018-7271776

 

Fler frågor?

Hittade du inte informationen du sökte? Kontakta vår kundtjänst så hjälper vi dig att komma i kontakt med rätt person.

Mina sidor