Här hittar du kontaktpersoner för våra bibliotek och tjänster.

För snabb hjälp

Har du frågor om dina lån, våra arrangemang, e-böcker eller något annat som rör biblioteket?

Kontakta kundtjanst@bibliotekuppsala.se, vi svarar senast nästkommande vardag.

Du kan också ringa till oss på 018-727 17 00.

Bibliotekets ledning

Mohammed Mekrami, bibliotekschef för Bibliotek Uppsala.

E-post: mohammed.mekrami@uppsala.se

Telefon: 018-7271754, 072-5820192

Sara Bengtsson, enhetschef för Norra enheten: Almungebiblioteket, Biblioteksbussarna, Bibliotek Uppsalas Uppsökande verksamhet, Björklingebiblioteket, Bälingebiblioteket och Storvretabiblioteket.

E-post: sara.bengtsson@uppsala.se

Telefon: 018-7276051, 072-5197600

Rikard Jennische, enhetschef för Östra enheten: Stadsbiblioteket Vuxna och Unga, Brantingsbiblioteket, Gränbybiblioteket och Sävjabiblioteket.

E-post: rikard.jennische@uppsala.se

Telefon: 018-7271732

Margit Lehman, t.f. enhetschef för Gemensamma Resurser, bibliotekens IT, webb, medier, marknadsföring och vaktmästeri.

E-post: margit.lehman@uppsala.se

Telefon: 018-7271812

Anna Sofia Perotti, enhetschef för Västra enheten: Stadsbiblioteket Barn, Eriksbergsbiblioteket, Gottsundabiblioteket, Stenhagenbiblioteket och Vängebiblioteket.

E-post: annasofia.perotti@uppsala.se

Telefon: 018-7271733, 072-5196489

Samordnare för biblioteken

Stadsbiblioteket vuxenavdelning

Lena Lundström 

E-post: lena.lundstrom@uppsala.se

Telefon: 018-7271724

Stadsbiblioteket barnavdelning

Anna-Klara Ehn Ericsson

E-post: anna-klara.ehnericson@uppsala.se

Telefon: 018-7271716

Stadsbiblioteket ungdomsavdelningen Molnet

Maria Fredriksson

E-post: maria.fredriksson@uppsala.se

Telefon: 018-7271719

Till Stadsbiblioteket

Almungebiblioteket

Veronika Ragnarsson

E-post: veronika.ragnarsson@uppsala.se

Telefon: 0174-270052

Till Almungebiblioteket

Biblioteksbussen

Ida Hedin

E-post: ida.hedin@uppsala.se

Telefon: 018-7271711

Till Biblioteksbussen

Björklingebiblioteket

Erica Markne

E-post: erica.markne@uppsala.se

Telefon: 018-7276007

Till Björklingebiblioteket

Brantingsbiblioteket

Paula Ekman Karlstam

E-post: paula.karlstam@uppsala.se

Telefon: 018-7276839

Till Brantingsbiblioteket

Bälingebiblioteket

Erica Markne

E-post: erica.markne@uppsala.se

Telefon: 018-7276007

Till Bälingebiblioteket

Eriksbergsbiblioteket

Maria Kungsman-Kollberg

E-post: maria.kungsman-kollberg@uppsala.se 

Telefon: 018-7272501

Till Eriksbergsbiblioteket

Fyriskällan

Malin Pennlöv

E-post: malin.pennlov@uppsala.se

Telefon: 018-7271745

Till Fyriskällan

Gottsundabiblioteket

Carin Carlsson

E-post: carin.carlsson@uppsala.se

Telefon: 018-7271761

Till Gottsundabiblioteket

Gränbybiblioteket

Paula Ekman Karlstam

E-post: paula.karlstam@uppsala.se

Telefon: 018-7276839

Till Gränbybiblioteket

Stenhagenbiblioteket

Wilda Johansson

E-post: wilda.johansson@uppsala.se

Telefon: 018-7278833

Till Stenhagenbiblioteket

Storvretabiblioteket

Kristina Jagell Norrby

E-post: kristina.jagellnorrby@uppsala.se

Telefon: 018-7276732

Till Storvretabiblioteket

Sävjabiblioteket

Kee Lundqvist

E-post: kee.lundqvist@uppsala.se 

Telefon: 018-7275291, 0722544126

Till Sävjabiblioteket

Vattholmabiblioteket

Kristina Jagell Norrby

E-post: kristina.jagellnorrby@uppsala.se

Telefon: 018-7276732

Till Vattholmabiblioteket

Vängebiblioteket

Wilda Johansson

E-post: wilda.johansson@uppsala.se

Telefon: 018-7278833

Till Vängebiblioteket

 

Fler kontaktpersoner

Barnbiblioteksverksamhet

Kontaktperson: Anna-Klara Ehn Ericsson

E-post: anna-klara.ehnericson@uppsala.se

Telefon: 018-7271716

Webbsida: För vuxna och pedagoger

 

Biblioteksservice till skolor

Kontaktperson för grundskolor: Mohammed Mekrami

E-post: mohammed.mekrami@uppsala.se

Telefon: 018-7271754

Kontaktperson för gymnasieskolor: Lena Lundström

E-post: lena.lundstrom@uppsala.se

Telefon: 018-7271724

Webbsida: För vuxna och pedagoger

 

Boken kommer

Kontaktperson: Malin Pennlöv

E-post: malin.pennlov@uppsala.se

Telefon: 018-7271745

Webbsida: Boken kommer

 

Böcker på jobbet

Kontaktperson: Malin Pennlöv

E-post: malin.pennlov@uppsala.se

Telefon: 018-7271745

Webbsida: Böcker på jobbet

 

Fjärrlån

Kontaktperson: Karin Engström

E-post:  karin.engstrom@uppsala.se

Telefon: 018-7271792

Webbsida: Fjärrlån

 

Inköp

Ansvarig: Susanna Gillberg Wallner

E-post: susanna.gillberg-wallner@uppsala.se

Telefon: 018-7271764

Ansvarig för vuxenlitteratur på olika språk: Karin Engström

E-post:  karin.engstrom@uppsala.se

Telefon: 018-7271792

Ansvarig för barnlitteratur på olika språk: Anna-Klara Ehn Ericson

E-post: anna-klara.ehnericson@uppsala.se

Telefon: 018-7271716

Webbsida: Lämna inköpsförslag

 

Jobba hos oss

Om du är intresserad av att jobba hos oss hittar du mer information på webbsidan.

Webbsida: Jobba hos oss

 

Låneverksamhet och påminnelser

Kontaktperson för låneverksamhet: Helen Rundström

E-post: helen.rundstrom@uppsala.se

Telefon: 018-7271721

Kontaktperson för påminnelser/räkningar: Anders Bohm

E-post: anders.bohm@uppsala.se

Telefon: 018-7271723

Webbsida: Låneregler

För omlån ring 018-7271700 eller kontakta kundtjanst@bibliotekuppsala.se

 

Press

Pressansvarig: Carolos Sarmiento Pallarés

E-post: carlos.sarmiento-pallares@uppsala.se

Telefon: 018-7272747

 

Program för vuxna

Kontaktperson: Madeleine Banks

E-post: madeleine.banks@uppsala.se

Telefon: 018-7271756

 

Program för barn och ungdomar

Kontaktperson: Julia Sverke

E-post: julia.sverke@uppsala.se

Telefon: 018-7278832 

 

Talböcker/Daisy

Kontaktperson för vuxna: Cecilia Stiernstedt

E-post: cecilia.stiernstedt@uppsala.se

Telefon: 018-7271757

Kontaktperson för barn: Caroline Westerlund

E-post: caroline.westerlund@uppsala.se

Telefon: 018-7275598

Webbsida: Talböcker

 

Ungdomsverksamhet

Kontaktperson: Maria Fredriksson

E:post: maria.fredriksson@uppsala.se

Telefon: 018-7271719

 

Webb och sociala medier

Kontaktperson: Jenny Lagensjö

E-post: jenny.lagensjo@uppsala.se

Telefon: 018-7271776

 

Fler frågor?

Hittade du inte informationen du sökte? Kontakta vår kundtjänst så hjälper vi dig att komma i kontakt med rätt person.