Kontakta ansvariga

Mina sidor

Här hittar du kontaktpersoner för våra bibliotek och tjänster.

Bibliotekets ledning

Johanna Hansson, bibliotekschef för Bibliotek Uppsala.

E-post: johanna.hansson@uppsala.se

Telefon: 018-727 17 48

Karin Runevad, enhetschef för Östra enheten: Stadsbiblioteket Vuxna och Unga, Brantingsbiblioteket, Gränbybiblioteket och Sävjabiblioteket.

E-post: karin.runevad@uppsala.se

Telefon: 018-727 17 53, 072-582 01 91

Mohammed Mekrami, enhetschef för Västra enheten: Stadsbiblioteket Barn, Eriksbergsbiblioteket, Gottsundabiblioteket, Stenhagenbiblioteket och Vängebiblioteket.

E-post: mohammed.mekrami@uppsala.se

Telefon: 018-727 17 54, 072-58 20 192

Sara Bengtsson, enhetschef för Norra enheten: Almungebiblioteket, Biblioteksbussarna, Bibliotek Uppsalas Uppsökande verksamhet, Björklingebiblioteket, Bälingebiblioteket och Storvretabiblioteket.

E-post: sara.bengtsson@uppsala.se

Telefon: 018-727 60 51

Kia Gumbel, enhetschef för IT och webb

E-post: kia.gumbel@uppsala.se

Telefon: 018-727 17 63

Rikard Jennische, tf. enhetschef för marknad, medieinköp och internservice.

E-post: rikard.jennische@uppsala.se

Telefon: 018-727 17 32, 072-72 43 105

 

Samordnare för biblioteken

Stadsbiblioteket

Anna Sofia Perotti

E-post: annasofia.perotti@uppsala.se

Telefon: 018-727 17 33

Till Stadsbiblioteket

Almungebiblioteket

Veronika Ragnarsson

E-post: veronika.ragnarsson@uppsala.se

Telefon: 0174-27 00 52

Till Almungebiblioteket

Biblioteksbussen

Ida Hedin

E-post: ida.hedin@uppsala.se

Telefon: 018-727 17 11

Till Biblioteksbussen

Björklingebiblioteket

Lasse Hedenström

E-post: lasse.hedenstrom@uppsala.se

Telefon: 018-727 48 76, 018-727 79 49

Till Björklingebiblioteket

Brantingsbiblioteket

Paula Ekman Karlstam

E-post: paula.karlstam@uppsala.se

Telefon: 018-727 68 36

Till Brantingsbiblioteket

Bälingebiblioteket

Lasse Hedenström

E-post: lasse.hedenstrom@uppsala.se

Telefon: 018-727 48 76, 018-727 48 73

Till Bälingebiblioteket

Eriksbergsbiblioteket

Maria Kungsman Kollberg

E-post: maria.kungsman@uppsala.se

Telefon: 018-727 25 01

Till Eriksbergsbiblioteket

Gottsundabiblioteket

Carin Carlsson

E-post: carin.carlsson@uppsala.se

Telefon: 018-727 17 61

Till Gottsundabiblioteket

Gränbybiblioteket

Paula Ekman Karlstam

E-post: paula.karlstam@uppsala.se

Telefon: 018-727 68 36

Till Gränbybiblioteket

Stenhagenbiblioteket

Wilda Johansson

E-post: wilda.johansson@uppsala.se

Telefon: 018-727 88 33

Till Stenhagenbiblioteket

Storvretabiblioteket

Kristina Jagell Norrby

E-post: kristina.jagellnorrby@uppsala.se

Telefon: 018-727 67 32

Till Storvretabiblioteket

Sävjabiblioteket

Sebastian Aho

E-post: sebastian.aho@uppsala.se

Telefon: 018 727 60 56, 072 523 76 05

Till Sävjabiblioteket

Vattholmabiblioteket

Kristina Jagell Norrby

E-post: kristina.jagellnorrby@uppsala.se

Telefon: 018-727 67 32

Till Vattholmabiblioteket

Vängebiblioteket

Peter Nylund

E-post: peter.nylund@uppsala.se

Telefon: 018-727 80 51

Till Vängebiblioteket

 

Barn- och ungdomsverksamhet

Kontaktperson: Karin Hjelm

E-post: karin.hjelm@uppsala.se

Telefon: 018-7271712

Webbsida: För vuxna och pedagoger

 

Biblioteksbussen

Kontaktperson: Ida Hedin

E-post: ida.hedin@uppsala.se

Telefon: 018-727 17 11

Webbsida: Biblioteksbussen

 

Biblioteksservice till skolor

Kontaktperson för grundskolor: Karin Hjelm

E-post: karin.hjelm@uppsala.se

Telefon: 018-7271712

Tillfällig kontaktperson för gymnasieskolor: Karin Runevad

E-post: karin.runevad@uppsala.se

Telefon: 018-727 17 53, 072-582 01 91

Webbsida: För vuxna och pedagoger

 

Boken kommer

Kontaktperson: Malin Pennlöv

E-post: malin.pennlov@uppsala.se

Telefon: 018-727 17 45

Webbsida: Boken kommer

 

Böcker på jobbet

Kontaktperson: Malin Pennlöv

E-post: malin.pennlov@uppsala.se

Telefon: 018-727 17 45

Webbsida: Böcker på jobbet

 

Fjärrlån

Kontaktpersoner: Rikard Jennische och Karin Engström

E-post: rikard.jennische@uppsala.se och karin.engstrom@uppsala.se

Telefon: 018-727 17 32 (Rikard) och 018-727 17 92 (Karin)

Webbsida: Fjärrlån

 

Fyriskällan

Kontaktperson: Malin Pennlöv

E-post: malin.pennlov@uppsala.se

Telefon: 018-727 17 45

Webbsida: Fyriskällan

 

Inköp vuxenavdelningen

Ansvarig: Rikard Jennische

E-post: rikard.jennische@uppsala.se

Telefon: 018-727 17 32

Ansvarig för andra språk än svenska och engelska: Anna Sofia Perotti

E-post: annasofia.perotti@uppsala.se

Telefon: 018-727 17 33

Webbsida: Lämna inköpsförslag

 

Inköp barn- och ungdomsavdelningen

Ansvarig: Lotta Tiderman

E-post: charlotte.tiderman@uppsala.se

Telefon: 018-727 17 13

Ansvarig för andra språk än svenska och engelska: Anna-Klara Ehn Ericson

E-post: anna-klara.ehnericson@uppsala.se

Telefon: 018-727 17 16

Webbsida: Lämna inköpsförslag

 

Jobba hos oss

Om du är intresserad av att jobba hos oss hittar du mer information på webbsidan.

Webbsida: Jobba hos oss

 

Låneverksamhet och krav

Kontaktperson för låneverksamhet: Helen Rundström

E-post: helen.rundstrom@uppsala.se

Telefon: 018-727 17 21

Kontaktperson för krav/räkningar: Anders Bohm

E-post: anders.bohm@uppsala.se

Telefon: 018-727 17 23

Webbsida: Låneregler

För omlån ring 018-727 17 00 eller kontakta kundtjanst@bibliotekuppsala.se

 

Press

Pressansvarig: Mia Öström

E-post: mia.ostrom@uppsala.se

Telefon: 018-727 17 52

 

Program för vuxna

Kontaktperson för Stadsbiblioteket: Madeleine Banks

E-post: madeleine.banks@uppsala.se

Telefon: 018-727 17 56

För övriga bibliotek kontakta respektive bibliotek.

 

Talböcker/Daisy

Kontaktperson för vuxna: Cecilia Stiernstedt

E-post: cecilia.stiernstedt@uppsala.se

Telefon: 018-727 17 57

Kontaktperson för barn: Caroline Westerlund

E-post: caroline.westerlund@uppsala.se

Telefon: 018-727 17 13

Webbsida: Talböcker

 

Utställningar

Tillfällig kontaktperson för utställningar på Stadsbiblioteket: Karin Runevad

E-post: karin.runevad@uppsala.se

Telefon: 018-727 17 53, 072-582 01 91

För övriga bibliotek kontakta respektive bibliotek.

 

Webb och sociala medier

Kontaktperson: Jenny Lagensjö

E-post: jenny.lagensjo@uppsala.se

Telefon: 018-727 17 76

 

Fler frågor?

Hittade du inte den information du sökte? Mejla kundtjanst@bibliotekuppsala.se så hjälper vi dig att komma i kontakt med rätt person.