Sök böcker, filmer, musik...

Här hittar du kontaktpersoner för våra bibliotek och tjänster.

För snabb hjälp

Har du frågor om dina lån, våra arrangemang, e-böcker eller något annat som rör biblioteket?

Kontakta kundtjanst@bibliotekuppsala.se, vi svarar senast nästkommande vardag.

Du kan också ringa till oss på 018-727 17 00.

Vanliga frågor

Bibliotekets ledning

Mohammed Mekrami, bibliotekschef för Bibliotek Uppsala. 

E-post: mohammed.mekrami@uppsala.se

Telefon: 018-7271754

Sara Bengtsson, biträdande bibliotekschef. Enhetschef för enheten för samordning: bibliotekens IT, webb, medier och vaktmästeri.

E-post: sara.bengtsson@uppsala.se

Telefon: 018-7276051

Rikard Jennische, enhetschef för Stadsbiblioteket Vuxna och Unga.

E-post: rikard.jennische@uppsala.se

Telefon: 018-7271732

Anna Sofia Perotti, enhetschef för Västra enheten: Stadsbiblioteket Barn, Eriksbergsbiblioteket och Gottsundabiblioteket.

E-post: annasofia.perotti@uppsala.se

Telefon: 018-7271733

Vibeke Sjögren, enhetschef för Östra enheten: Brantingsbiblioteket, Gränbybiblioteket, Stenhagenbiblioteket, Sävjabiblioteket och Vängebiblioteket.

E-post: vibeke.sjogren@uppsala.se

Telefon: 018-7271202

Maria Kungsman Kollberg, enhetschef för Norra enheten: Almungebiblioteket, Biblioteksbussarna, Bibliotek Uppsalas Uppsökande verksamhet, Björklingebiblioteket, Bälingebiblioteket och Storvretabiblioteket.

E-post: maria.kungsman-kollberg@uppsala.se

Telefon: 018-7272501

Samordnare för biblioteken

Stadsbiblioteket vuxenavdelning

Lena Lundström 

E-post: lena.lundstrom@uppsala.se

Telefon: 018-7271724

Stadsbiblioteket barnavdelning

Anna-Klara Ehn Ericsson

E-post: anna-klara.ehnericson@uppsala.se

Telefon: 018-7271716

Stadsbiblioteket ungdomsavdelningen Molnet

Maria Fredriksson

E-post: maria.fredriksson@uppsala.se

Telefon: 018-7271719

Till Stadsbiblioteket

Almungebiblioteket

Veronika Ragnarsson

E-post: veronika.ragnarsson@uppsala.se

Telefon: 0174-270052

Till Almungebiblioteket

Biblioteksbussen

Ida Hedin

E-post: ida.hedin@uppsala.se

Telefon: 018-7271711

Till Biblioteksbussen

Björklingebiblioteket

Karin Hjelm

E-post: karin.hjelm@uppsala.se

Telefon: 018-7277844

Till Björklingebiblioteket

Brantingsbiblioteket

Paula Ekman Karlstam

E-post: paula.karlstam@uppsala.se

Telefon: 018-7276839

Till Brantingsbiblioteket

Bälingebiblioteket

Karin Hjelm

E-post: karin.hjelm@uppsala.se

Telefon: 018-7277844

Till Bälingebiblioteket

Eriksbergsbiblioteket

Vakant

Till Eriksbergsbiblioteket

Fyriskällan

Malin Pennlöv

E-post: malin.pennlov@uppsala.se

Telefon: 018-7271745

Till Fyriskällan

Gottsundabiblioteket

Carin Carlsson

E-post: carin.carlsson@uppsala.se

Telefon: 018-7271761

Till Gottsundabiblioteket

Gränbybiblioteket

Paula Ekman Karlstam

E-post: paula.karlstam@uppsala.se

Telefon: 018-7276839

Till Gränbybiblioteket

Stenhagenbiblioteket

Vakant

E-post: stenhagenbiblioteket@uppsala.se

Telefon: 018-7278830

Till Stenhagenbiblioteket

Storvretabiblioteket

Kristina Jagell Norrby

E-post: kristina.jagellnorrby@uppsala.se

Telefon: 018-7276732

Till Storvretabiblioteket

Sävjabiblioteket

Kee Lundqvist

E-post: kee.lundqvist@uppsala.se 

Telefon: 018-7275291, 0722544126

Till Sävjabiblioteket

Vattholmabiblioteket

Kristina Jagell Norrby

E-post: kristina.jagellnorrby@uppsala.se

Telefon: 018-7276732

Till Vattholmabiblioteket

Vängebiblioteket

Peter Nylund

E-post: peter.nylund@uppsala.se

Telefon: 018-7278051

Till Vängebiblioteket

 

Fler kontaktpersoner

Barnbiblioteksverksamhet

Kontaktperson: Anna-Klara Ehn Ericsson

E-post: anna-klara.ehnericson@uppsala.se

Telefon: 018-7271716

Webbsida: För vuxna och pedagoger

 

Biblioteksservice till skolor

Kontaktperson för grundskolor: Mohammed Mekrami

E-post: mohammed.mekrami@uppsala.se

Telefon: 018-7271754

Kontaktperson för gymnasieskolor: Lena Lundström

E-post: lena.lundstrom@uppsala.se

Telefon: 018-7271724

Webbsida: För vuxna och pedagoger

 

Boken kommer

Kontaktperson: Malin Pennlöv

E-post: malin.pennlov@uppsala.se

Telefon: 018-7271745

Webbsida: Boken kommer

 

Böcker på jobbet

Kontaktperson: Malin Pennlöv

E-post: malin.pennlov@uppsala.se

Telefon: 018-7271745

Webbsida: Böcker på jobbet

 

E-böcker

Kontaktperson: Kristina Starlander

E-post: kristina.starlander@uppsala.se

Telefon: 018-7271738

Webbsida: E-bokssidan

 

Fjärrlån

Kontaktperson: Mariana Rajasalo

E-post: mariana.rajasalo@uppsala.se

Telefon: 018-7271709

Webbsida: Fjärrlån

 

Inköp

Ansvarig: Susanna Gillberg Wallner

E-post: susanna.gillberg-wallner@uppsala.se

Telefon: 018-7271764

Ansvarig för vuxenlitteratur på olika språk: Karin Engström

E-post:  karin.engstrom@uppsala.se

Telefon: 018-7271792

Ansvarig för barnlitteratur på olika språk: Anna-Klara Ehn Ericson

E-post: anna-klara.ehnericson@uppsala.se

Telefon: 018-7271716

Webbsida: Lämna inköpsförslag

 

Jobba hos oss

Om du är intresserad av att jobba hos oss hittar du mer information på webbsidan.

Webbsida: Jobba hos oss

 

Låneverksamhet och påminnelser

Kontaktperson för låneverksamhet: Helen Rundström

E-post: helen.rundstrom@uppsala.se

Telefon: 018-7271721

Kontaktperson för påminnelser/räkningar: Anders Bohm

E-post: anders.bohm@uppsala.se

Telefon: 018-7271723

Webbsida: Låneregler

För omlån ring 018-7271700 eller kontakta kundtjanst@bibliotekuppsala.se

 

Press

Kontaktperson: Carolos Sarmiento Pallarés

E-post: carlos.sarmiento-pallares@uppsala.se

Telefon: 018-7272747

 

Program för vuxna

Kontaktperson: Madeleine Banks

E-post: madeleine.banks@uppsala.se

Telefon: 018-7271756

 

Program för barn och ungdomar

Kontaktperson: Julia Sverke

E-post: julia.sverke@uppsala.se

Telefon: 018-7278832 

 

Talböcker/Daisy

Kontaktperson: Cecilia Stiernstedt

E-post: cecilia.stiernstedt@uppsala.se

Telefon: 018-7271757

Webbsida: Talböcker

 

Tidningar och tidskrifter

Kontaktperson: Per Göran Back

E-post: pergoran.back@uppsala.se

Telefon: 018-7271766

 

Ungdomsverksamhet

Kontaktperson: Maria Fredriksson

E:post: maria.fredriksson@uppsala.se

Telefon: 018-7271719

 

Webbplats och sociala medier

Kontaktperson: Jenny Lagensjö

E-post: jenny.lagensjo@uppsala.se 

Telefon: 018-7271776

 

Fler frågor?

Hittade du inte informationen du sökte? Kontakta vår kundtjänst så hjälper vi dig att komma i kontakt med rätt person.

Översätt

sv-se fi-fi en-gb