Sök böcker, filmer, musik...
559816
Någonstans brister himlen [Elektronisk resurs]
Av: Olofsson Liljedahl, Erika
Utgivningsår: 2017
Språk: Svenska
Medietyp: E-ljudbok
Kategori: Skönlitteratur
Förlag: Historiska media ; Elib (distributör)
ISBN: 978-91-7545-575-4 91-7545-575-7
Anmärkning:
E-ljudbok (strömmande)
Tryckt utgåva: ISBN 978-91-7545-469-6
Inläsare: My Holmsten
Speltid: 12 tim., 7 min.
Innehållsbeskrivning
En debut att falla pladask för - en stark skildring - Det är poetiskt och det är vackert. Corren. Ibland dyker det upp överraskande guldkorn i den massiva bokfloden. Som en skimrande historisk roman av debuterande 34-årig bibliotekarie i Lund. Magasinet Tara. Tänk att någon kan skriva så här underbart! Sladdertackans bokblogg. En fantastisk läsupplevelse går rakt in i hjärtat. Kulturkollo. Jag bara älskar den här boken, från första till sista sidan. Detta kan nog bli årets bästa. Bloggen Ylva kort och gott. Bohuslän, sent 1920-tal. Trettonårige Elis och hans familj lever ett hårt och enkelt liv som fiskare. Arbetet är slitigt och dagarna förutsägbara. När Elis äldre syster en dag försvinner uppdagas också en mörk familjehemlighet. Elis hela värld rämnar, och han tar ett drastiskt beslut. Han plockar på sig familjens få slantar och lämnar barndomens saltstänkta klippor bakom sig. Någonstans brister himlen är både ett tätt familjedrama och en gripande uppväxtskildring. Men det är också en berättelse om ett Sverige i förändring, om framtidstro och modernisering, och om dem som hamnar på efterkälken. Erika Olofsson Liljedahl är bibliotekarie och har studerat vid Lunds författarskola. Detta är hennes imponerande debutroman./Innehållsbeskrivning från Elib
Under slutat av 1920-talet lever trettonårige Elis och hans familj ett hårt och enkelt liv som fiskare i Bohuslän. Arbetet är slitigt och dagarna förutsägbara. När Elis äldre syster en dag försvinner uppdagas en mörk familjehemlighet. Elis hela värld rämnar och han lämnar hemmet med de få pengar han hittar. En berättelse om ett Sverige i förändring, om framtidstro och modernisering, och om dem som hamnar på efterkälken.

Andra titlar av samma författare

633120
Av: Olofsson Liljedahl, Erika

Liknande titlar

615845
Av: Bradford, Barbara Taylor
475826
Av: Bernstein, Harry
606183
Av: Jefferies, Dinah
624857
Av: Åberg, Mari
500598
Av: Waters, Sarah
563536
Av: Porvali, Mikko
560917
Av: Webb, Katherine
624219
Av: Woolf, Virginia
479072
Av: Fitzgerald, F. Scott
523895
Av: Woolf, Virginia
575129
Av: Bergvall, Helga
586120
Av: Fellowes, Jessica
473912
Av: Guillou, Jan
620782
Av: Webb, Katherine
660869
Av: Airth, Rennie
645860
Av: Wiggs, Susan
624784
Av: Stribe, Birgitta
607835
Av: Davidsson, Cecilia
528981
Av: Berge, Ulrika
574404
Av: Sandén, Salka

Så här söker du

Här hittar du hjälp med hur du söker i Bibliotek Uppsalas katalog:

Översätt

sv-se fi-fi en-gb

Fulltextdokument

Loading...